Szalafő
Szalafő hét halmon épült, s megmaradt olyannak, amilyennek a honfoglalás korában alakult. Mindegyik dombon egy-egy szer húzódik meg.
Pityerszer nevét valószínűleg arról a pityer nevű madárról kapta, amely itt nagyobb tömegben előfordul. Pityerszeren található a szabadtéri falumúzeum, amely megőrizte a régi világot. Az épületek eredeti környezetükben állnak. Nevezetessége az ún. kerített ház és az emeletes kástu, amely az országban csak itt található. A kástu mellett látható az úgynevezett tóka, melyet az itatóvíz gyűjtésére és tárolására ástak. Ha a szükség úgy kívánta, vizét főzésre is felhasználták.
A református templom 1842-ben épült, azóta többször felújították.
Szalafő a Szala vizéről kapta a nevét, amely az innen nem messze található Fekete-tóból ered. A Fekete-tó egy szigorúan védett tőzegmohaláp, ahol a néphagyomány szerint egykor egy templom állott, amelyet Isten elsüllyesztett és helyében a tavat fakasztotta.
Szalafő a történelmi Őrség legarchaikusabban fennmaradt települése. A települést erdő veszi körül, területén rengeteg, az Őrségben jellemző ritka növény és állat található. Az ősi őrállók által kialakított szeres településszerkezet talán itt lelhető fel a legeredetibb formában.
Szalafő kedvelt kirándulóhely, nyáron sokan látogatnak el ide. Szalafő és a környék idegenforgalmi szerepét egyre többen felismerik, és a falusiak is szívesen veszik ki részüket a vendégvárásból igényes szálláshelyek kialakításával, vendégszeretetükkel.